Muzika pro Karolínku 2010 - Informace o kapelách

Restaurant na konci vesmíru (ukázka)

Restaurant na konci vesmíru se specializuje na přípravu degustačních menu na večírcích, oslavách a jiných společenských událostech a v rámci festivalu Muzika pro Karolínku si vás dovoluje pozvat na degustační menu Koncert chutí a vůní. Jedná se o vyvážené slavnostní menu složené převážně z pokrmů české kuchyně s použitím kvalitních sezónních surovin. Přijďte prosím s prázdnými žaludky.

Naboso ()

DK NABOSO je studentská odnož stejnojmenného boskovického divadla. Studenti a absolventi boskovického gymnázia se od počátku věnují výhradně divadlu poezie. Představení Magorův sbor zpracovává texty básníka Ivana Martina Jirouse, vybrané téměř výhradně ze sbírky Magorovy labutí písně. Při zpracování soubor vycházel z přirozené rytmizace až říkankovitosti Magorových vězeňských básní, důležitým východiskem při hledání formy jejich zvukového ztvárnění byla také výrazná religiozita většiny vybraných textů.

Magorův sbor se dvakrát představil na koncertech legendární undergroundové skupiny The Plastic People of The Universe, jejíž saxofonista Vratislav Brabenec inicioval vydání CD se zvukovým záznamem inscenace. CD i s bonusovým videosouborem vyšlo ve spolupráci s vydavatelstvím Guerilla records.

Slávek Janoušek a Luboš Vondrák (, ukázky)

Folkový písničkář Slávek Janoušek hraje už od poloviny 80. let. S Lubošem Vondrákem krátce účinkoval ve skupině Krák a později vytvořili dvojici věnující se hlavně interpretaci Slávkových autorských písní. Získali spolu interpretační (1984) i autorskou (1985) Portu a začali se hudbě věnovat profesionálně. V roce 2007 spolupráci obnovili. Na Muzice zahrají klasický písničkový recitál oblíbených hitů doplněných novinkami ze současného repertoáru a dosud nevydanými písněmi.

Jananas (, ukázky)

Jananas je hudební skupina. Tvoří ji zpěvačka Jana Infeldová, kytarista Jan Vávra a baskytarista Jaromír Fulnek. Skupina vznikla odhadem v roce 2005, nyní je na vzestupu. Kam až dostoupá, to uvidíme. Určitě však patří mezi nejzajímavější kapely, které se objevily v posledních letech na tuzemské scéně. Zatím si odnesla vítězství v několika soutežích, bojích a šarvátkách o místa na velkých českých festivalech. Silně zaujmou vtipnými texty, chytlavými melodiemi a výrazným vokálem zpěvačky.

my3.avi (web i s ukázkami)

Relativně mladá pražská formace byla založena roku 2004 Jiřím Horeckým (perkuse, trubka, píšťalka), Jakubem Vlachynským (basová kytara, harmonika) a Janem Špalkem (akustická kytara, zpěv). V roce 2005 přichází do my3 Klárka Housková (housle) a poté i Jan Výborný (bicí, perkuse), kapela se ustaluje na počtu 5 členů a ve stejném složení hraje dodnes. Charakteristickým rysem kapely je její relativní žánrová nezařaditelnost stojící někde na hranici folku, popu, jazzu, výhradně původní tvorba s českými texty a osobitý zvuk. K největším profesním úspěchům jistě patří vítězství na festivalu Porta v roce 2005. V roce 2008 získala ve finále Zahrady první místo a stala se tak vítězem v kategorii kapel.

Martin Rous (, ukázky)

Pražský folkový a rockový písničkář, který o sobě píše:

„Narodil jsem se na zeměkouli v hlubinách minulého století. Baví mě spousta věcí, hlavně ty, na které nemám vybavení: například malování (pro oči nevidím), nebo hudba (mám havraní hlas a hraju jak pras…).“

Martin Rous, takřka nevidomý čtyřicátník, má za sebou bohatou hudební kariéru v kapelách Sluníčko, Flying Elephant, Narcis a Šantá. Kromě svých autorských zkušeností se opírá především o dokonale zvládnutou hru na kytaru, na kterou začínal jako samouk. Na konzervatoři nakonec hru na kytaru vystudoval. K tomu přidal i pedagogické vzdělání, takže v současnosti učí hru na tento nástroj. V roce 2006 se stává vítězem Notování pod Vyšehradem i dalších soutěží, vyhrává Portu 2006 v Jihlavě. V roce 2007 svůj úspěch opakuje jak v národním kole v Jihlavě, tak v mezinárodním finále Porty v Ústí nad Labem. V roce 2009 si odnáší ocenění v podobě Krtečka z festivalu Zahrada 2009.

The Jeffs ()

Trio vzniklé na Tři krále roku 2010, které fůzuje hudební styly jako blues, fusion či funky do rockově laděných písniček. Pozici zpěváka, kytaristy a otce písní zaujímá Radek Ševčík, kterého jste si mohli všimnout jako jednoho z alternujících zpěváků blanenské zábavové skupiny Akcent, basové tóny ovládá Jirka Živný, který mimo jiné působil či působí v kapelách Fantomatique nebo Zatím nevíme, a na bicí se představí Honza Jakubec, kterého jste mohli postřehnout např. v kapele Devla drom.

Zatím nevíme (, ukázky)

Vznik této boskovické kapely se datuje někdy do roku 2001, kdy sehnaly kapely „Třetí zuby“ a „Rotoped“ zkušebnu v SKP Boskovice. Petr s Martinem začali hrát na společném jamování, co se do zkoušek nevešlo. Postupem času se Zatím nevíme dále vyvíjela a formovala. Nové nápady přinesl i Jirka Živný, který ukončil delší absenci baskytary. Později přibyl ještě Milan se saxofonem. Začali pracovat na nových věcech a přišlo i několik vystoupení. Zvuk kapely je instrumentální směs jazz-rocku, rocku a bigbítu, žánrů, které jsou všem členům velice blízké. Na třetím ročníku soutěže FestMazec, získali II. místo.

JoPasarán

Kapela JoPasarán vznikla tak nějak nenápadně před zhruba dvěma roky, když si trio kamarádů s dlouholetou hudební praxí chtělo zkusit zahrát nějaké jiné písně než dosud. Podnětem k tomu bylo přijetí mladé krásné zpěvačky, která je v současné době na mateřské dovolené. Na záskok byla přijata jiná mladá krásná zpěvačka, takže kapela s malým zaváháním pokračuje v započatém díle. Repertoár tělesa tvoří neidentifikovatelný výběr písní jiných autorů, posluchač bude zcela jistě překvapen. Tato činnost je provozována jako záliba, tzn. bez jakékoli mediální a lobistické tlačenice, takže zprávy o kapele se šíří jen „ústním“ podáním.

Obsazení: Zuzka Rotterová – zpěv a perkuse, Aleš Bzenecký – dobro, kytara a zpěv, Beďa Bystrzonovský – basová kytara, Staňa Valnoha – mandolína, kytara a zpěv.

KR Banda ()

Skupina sdružená kolem nevšedního jazzového vokálu loutkoherečky Kači Rakovčíkové je zaměřená na blues vyrůstající i z domácích hudebních či textových kořenů. Repertoár má složený z pestré škály od skalních blues např. od Toma Waitse, přes rock´n´rolly od Presleyho a swingově jazzovější věci až po novější tvorbu.

Členové: Kateřina Rakovčíková (zpěv a příčná flétna), Jiří Kút (bicí), Richard Lank (kytara, zpěv), Tomáš Drtílek (mandolína, zpěv), Pavel Riedl (saxofon, klarinet), Pavel Macháček (kytara), Pavel Putna (basa, zpěv).

Kapitán Kid ()

Trampský písničkář, spisovatel a nakladatel v jedné osobě. V 50. letech napsal své první trampské písně, aktivně se zapojil do trampského hnutí a v roce 1967 v Ústí nad Labem spoluzakládal hudební festival Porta. Toho se pak dlouhá léta aktivně účastnil a získal na něm řadu trofejí – jako autor i jako hudebník (banjo a swingová kytara). Napsal také několik desítek trampských písní, z nichž mnohé zlidověly. Své první profilové album No to se ví vydal v roce 1983. Jako spisovatel má Kapitán Kid za sebou vydání několika desítek detektivních a dobrodružných knih s hlavním postavou jménem Oto Fink.

Svítání (, ukázky)

Ke vzniku tohoto brněnského hudebního seskupení došlo v roce 1997. Svítání, po vývoji od folku až k současnému zvuku, který lze jen těžko žánrově zařadit a kapela ho nazývá Original Czech Music, hraje několik typů koncertních vystoupení. Akustická verze nabízí krom stálé sestavy hostujícího cimbalistu a jde o koncert hudby postavené na vokálech, kytarách, violoncellu, cimbálu, akordeonu, perkusích, mandolíně a baskytaře. V průběhu vystoupení zazní skladby nejen z vlastní autorské dílny, ale i úpravy děl Jaroslava Ježka, Voskovce a Wericha – David a Goliáš, Život je jen náhoda…, dále také instrumentální perličky jako např. slavný Montiho čardáš.