Muzika pro Karolínku 2021 - Informace o kapelách

30.6. Neřež 

(folk)

Neřež
Autor: Neřež

Skupina Neřež je volným pokračováním skupiny Nerez, která zanikla v roce 1994. Skupina již více než deset let doprovází jednu z nejpopulárnějších českých zpěvaček Marii Rottrovou a Zdeněk Vřešťál je autorem několika nových písní Marie Rottrové. Zdeněk Vřešťál a skupina Neřež složili hudbu k velice úspěšné filmové adaptaci knihy Michala Viewegha Román pro muže.

7.7. Lenka Slabá a Triolla 

(folk)

Lenka Slabá a Triolla
Autor: Lenka Slabá a Triolla

Lenka Slabá je zpěvačka, kterou můžete znát z kapel jako je Spirituál Kvintentet, Nezmaři nebo Žalman a spol. Nyní vystupuje v triu Lenka Slabá a Triolla za doprovodu manžela Ady Vostry a Luboše Straňdě Stráníka. Přijďte si poslechnout Lenčin nezaměnitelný hlas a doprovod skvělých kytar.

14.7. F. T. Prim 

(trampská)

F. T. Prim
Autor:

Skupina F.T.PRIM byla založena na konci roku 1988 ze dvou brněnských kapel: FLAŽOLET a TULÁCI. Proto písmenka F a T v názvu kapely. Zakládajícími členy byli: Aleš Bojanovský – kytara, zpěv (Tuláci a občas i akordeon v brněnské folkové skupině Mezitim), Jiří Stejkora – kontrabas , Dita Urbanová – perkuse, zpěv a Petr Fabšič – sólová kytara, zpěv (všichni ze skupiny Flažolet).

21.7. NpVŠ 

(folk, pořádá Kulturní středisko města Blanska)

NpVŠ
Autor: NpVŠ

NpVŠ patří k nejznámějším z neznámých písničkářů. Svojí tvorbou se řadí mezi hypomelodiky, aharmoniky a kontrarytmiky alternativního overgroundu. Jeho vystoupení, zejména na festivalech za polárním kruhem, nenechávají nikoho chladným.

21.7. JAVORY trio 

(folk, pořádá Kulturní středisko města Blanska)

Javory trio
Autor: Javory

JAVORY trio je komorní sestava jedné z nejznámějších a na hudební scéně nejdéle působících formací Hany a Petra Ulrychových s houslistkou Kateřinou Štruncovou. V rámci hodinového pořadu zazní nejznámější písně jejich 50-leté kariéry v trojhlasých úpravách. Na blanenském koncertě před nimi vystoupí NpVŠ

28.7. Fleret Akusticky 

(folk, pořádá Společnost katolického domu Blansko)

Fleret
Autor: Fleret

Hudební skupina, která vznikla v roce 1983 ve Vizovicích a která letos vystupuje již 38. rokem po celé České republice se vyznačuje svou nespoutanou energii, která probíhá na koncertech a díky níž si získává velkou fanouškovskou základnu. Její věkové spektrum čítá neuvěřitelné věkové rozpětí od 1-90 let. Svým valašským repertoárem a vlastní tvorbou, která již zlidověla, je často označována jako dvorní kapela Valašského království. Vlastní tvorbou písní vzdává hold běžnému životu. Kapela si ráda zahraje na všech možných akcích a tudíž ji můžeme vídat jak v malých sálech v akustické sestavě, tak největších pódiích na velkých festivalech. Za svou dobu trvaní Fleret vydal již celkem 18 řadových desek, iPíčko, dvě DVD, a 5 LP, 2 knihy a 3 zpěvníky. 17 let vystupovala s královnou lidové písně Jarmilou Šulákovou.
Akustická sestava Fleretu hrává v menších sálech kulturních domů a divadel to nejlepší ze své tvorby, a to ve složení: frontman Zdeněk Hrachový (kytary, zpěv), Stáňa Bartošík (housle, zpěv) a Rosťa Koplík (cajon, různé rytmické nástroje, zpěv).

4.8. René Souček 

(folk)

René Souček
Autor: Lukáš Horký

Písničkář z Frýdku-Místku toho času žijící v Českých Budějovicích hrající autorskou tvorbu na kytaru a poslední dobou i na ukulele, které mu velmi učarovalo. Jeho texty jsou jakoby ze života s prvky autobiografičnosti. Na kolik, autor nechce vyzradit. Jejich pointa baví publikum ve veselé poloze, ale dokáže i výrazně zasáhnout srdeční oblast v pomalých a dumavých písních.
Pravidelně se účastní koncertů a festivalů, např. Muzikantské žně ve Frýdku-Místku, Sweetsenfest také ve Frýdku-Místku, Collours of Ostrava, festival Pod komínem v Záhliních, Beskydské folkování ve Frýdlantě nad Ostravicí, či na Slovensku Fest Dobré Bohunice. Je pravidelným hostem na Textové dílně Slávka Janouška a nevyhýbá se ani charitativním akcím. V Praze Úněticích se každoročně účastní festivalu Ukulele festival, kde i vyučuje začátečníky hru na ukulele.
Také se s ním můžete setkat na klubové scéně, v čajovnách a podobně. Ceny René nesbírá, ale ocenění dostal za texty a písně na různých akcích. Píseň Fajne-Mjesto se stala v roce 2016 oficiální hymnou města Frýdek-Místek.

11.8. Isara 

(irský folkrock)

Isara
Autor: Isara

ISARA je hudební skupina, věnující se hudbě britských ostrovů – tedy Anglie, Skotska a Irska. V jejím repertoáru najdete převážně balady a vůbec „písně s příběhem“, ke kterým ISARA přistupuje s úctou a respektem k původním textům a tradičním aranžím. Přesto by ji asi nikdo nezařadil ke kapelám tradičního ražení. Výsledný mix by se dal nejspíš pojmenovat celt-folk-rock. Rock zastupují bicí, baskytara a el. kytara, folk potom akustické kytary a vícehlasé vokály a tradici irské flétny a píšťaly, akordeon nebo mandola. Výsledek, který neurazí příznivce žádného ze zmíněných žánrů. Díky tomu můžete ISARU potkat na celé řadě festivalů tradičních i folkových (např. Skotské hry, Prázdniny v Telči, Beltine, Lughnasad, Folkové prázdniny v Náměšti a další). Často také vystupuje na klubových scénách po celé republice.
Rádi se také zúčastńujeme hudebních soutěží , které pro nás znamenají hlavně možnost setkání s novými kapelami , ale za zmínku určitě stojí 1. místo na Keltování , 1. místo na finále Notování , 2. místo na finále Porty, 1. místo v soutěži festivalu Okolo Třeboně – Houpací kůň , 3.místo na Mohelnickém Dostavníku a 1. místo na Jizerské Notě.
ISARA je aktivní i pořadatelsky. Pravidelně si zve spřízněné kapely a písničkáře na svou klubovou scénu Na Scestí a na začátku června pořádá ISARAFEST – už od roku 2010. Tento festival je pořádán ve spolupráci s Centrem 83 – sdružením pro podporu lidí s mentálním a kombinovaným postižením.

18.8. Madalen 

(bluegrass, folk)

Madalen
Autor: Madalen

"Madalen je jméno pro víly", zpívá se v písničce, podle které si dala kapela ze Zábřeha svůj název.
Skupina hrající akustickou muziku na pomezí folku a country je známá především svým specifickým ženským vokálem (Jana Gieselová, Katka Vepřková, Věra Štaiglová). Hraje převážně vlastní tvorbu, ale nebrání se textování převzatých skladeb z repertoáru Alison Krauss, Nickel Creek, Claire Lynch aj.
Madalen můžete slýchat po klubech, na festivalech a festiválcích i v rádiích po celé republice i v zahraničí (Slovensko, Polsko). Věnují se však i pořádání vlastních koncertů a festivalu jako je například festival Mohelnický FolkFest (nástupnický festival po Mohelnickém dostavníku), dále pak pravidelný jarní narozeninový koncert v Zábřeze, kde si kapela ráda zve své hudební vzory a společně si s nimi muzicíruje (Roman Horký a Kamelot, Javory, Lenka Filipová, Jan Nedvěd, Druhá Tráva, Vlasta Redl, Petr Bende….). Více než pětadvacetiletou tradici má pravidelný benefiční koncert s názvem "VZPOMÍNKA", věnovaný dvěma tragicky zesnulým spoluhráčům z kapely Honzy Šebesty (zakládající člen kapely, 12-strunná kytara) a Standy Hojgra (kontrabas). Ve spolupráci s Charitou Zábřeh tak od roku 1996 pravidelně putuje vybraná částka z dobrovolného vstupného potřebným v Zábřehu a okolí. Se svým vánočním programem "s chutí a vůní vánočního čaje" pak vyjíždějí po celé české Republice. S Madalen se můžete potkat na vernisážích a různých projektech malého i velkého rozměru, nebo třeba na vlnách Českého Rozhlasu, Proglasu, rádia Samson nebo TV Noe.

25.8. Bokomara Trio 

(folk)

Bokomara
Autor: Bokomara

Popisek bude brzy doplněn.

1.9. Mošny 

(vokální folk)

Mošny
Autor: Mošny

Brněnská vokální skupina MOŠNY vznikla na podzim roku 1992. Její repertoár tvoří zejména vícehlasé původní písně z dílny Ivo Cicvárka, ale i skladby z různých žánrů ve vokální úpravě kapelníka Jiřího Mrázka (spirituály, gospely, skotské a irské balady, písně z muzikálů či kousky z klasické hudby). Řada z nich je v a cappellové úpravě. Pro skupinu v poslední době také píší textaři Jiří moravský Brabec a Petr Sedláček. Kromě účasti v celostátním finále Trampské porty v Ústí nad Labem (1995, 96, 97, 99 a 2000) a ve finále Porty v Plzni (1997 a 98) si ve své sbírce trofejí z písničkových soutěží nejvíce cení zisku dvou „Krtečků“ z našeho největšího folkového festivalu ZAHRADA ve Strážnici (1996) a v Náměšti na Hané (1999). Velkým úspěchem pro skupinu je zajisté získání titulu Objev roku 1999 v anketě časopisu Folk & country.