Muzika pro Karolínku 2022 - Informace o kapelách

29.6. COP 

(bluegrass)

COP vznikl v roce 1978 a hned od počátku své existence slavil četné úspěchy. V roce 1980 vyhrál v té době nejprestižnější cenu PORTA a v roce 1981 si úspěch zopakoval. V letech 1982 – 1983 většina členů kapely emigrovala do USA a Kanady. Z celé sestavy zůstal pouze Míša Leicht, který má hlavní zásluhu na vzkříšení souboru. Do zlomového roku 1989 objíždí skupina COP bluegrassové přehlídky a koncerty. V roce 1991 přichází na svět první copácké album a do dnešního dne jich má na svém kontě již deset.

Skupina COP se díky svojí poularitě stala pravidelným hostem všech významných hudebních přehlídek v naší republice. Dnes si již prakticky nikdo nedokáže představit Zahradu (nejprestižnější festival folkové a country hudby), Portu (velmi známý festival s dlouhou tradicí), Jamboree (nejstarší bluegrassový festival v Evropě), Struny na ulici a další bez přítomnosti COPu.

COP je velmi populární i v zahraničí, o čemž svědčí pravidelné návštěvy Velké Británie, Slovenska, i dalších zemí zbytku světa. V roce 2002 COP získal „Anděla“ trofej České hudební akademie (obdoba Grammy) za oblast Folk & Country. Skupinou COP prošlo za dobu její existence řada skvělých hudebníků a výjimečných osobností.

6.7. Huménečko 

(rock & folk)

Huménečko
Autor: Huménečko

Folkrockové seskupení Huménečko vzniklo v roce 2013 spojením muzikantů působících ve folklorních souborech ve Strážnici a muzikantů z rockových kapel na Horňácku. Výsledkem této fúze jsou 3 autorská CD - Vrba z roku 2015, jehož kmotrem se stal frontmen skupiny Banjo Band Ivan Mládek a následně Náhodní známí z roku 2017, které pokřtil legendární horňácký primáš Martin Hrbáč. V roce 2020 skupina dokončila třetí album s názvem Kouřové signály, jehož kmotrem měl být Petr Bende, ale vzhledem k pandemické situaci tento křest neproběhl.

Během svého působení na folkové scéně získalo Huménečko několik ocenění. V roce 2017 se v písničkové soutěži Notování stalo vítězem Rady Notování, v roce 2018 pak zvítězilo na festivalu Okolo Třeboně v soutěži Houpací kůň. V roce 2019 na posledním 44. ročníku festivalu Mohelnický dostavník získala skupina jako jediná za celou dobu festivalu hned 5 ocenění: Cena TV Noe, Cena Českého rozhlasu Olomouc, Cena diváků nejlepší skupině, Cena diváků – Cena sympatie a Hlavní cena poroty nejlepší skupině.

Za svou relativně krátkou dobu působnosti jsme měli možnost vystupovat na jednom pódiu s mnoha známými kapelami, jako je např. Spirituál kvintet, Čechomor, Fleret, B-Side Band v čele s Vojtou Dykem, Hradišťan, No Name, Anna K. či Petr Bende & band.

V současné době Huménečko pracuje na dalším albu, které vyjde v roce 2023 jako malý dárek k desetiletému výročí od jeho vzniku.

13.7. Slávek Janoušek a kapela 

(folk, pořádá Kulturní středisko města Blanska)

Slávek Janoušek a kapela
Autor:

Vždycky mi trvalo nejméně pět let i déle, než jsem vydal další CD, ale od roku 2011 ta dospělá prokládám dětskými, a tak se stalo, že za poslední tři roky vyšla dokonce tři CD. To řadové, Tohle je vzkaz, z kterého uslyšíte nejvíce písní, je nyní taková naše vlajková loď, a protože bylo nahráno s kapelou, rozšířili jsme naše dávné duo Slávek Janoušek a Luboš Vondrák o další členy, konkrétně na foukací harmoniku, valchu a jiné perkuse hraje písničkář Láďa Zítka a později na kontrabas se přidal Honza Vondrák, takže jsme se z dua stali opravdu kapelou, ke všemu dvojgenerační.

Předloni jsme vydali zatím čtvrté, ale patrně poslední dětské CD Neukolébavky, protože mladší dcera, se kterou věkově a obsahově ty písně rostou, no lépe stárnou, už přichází do pubertálního věku. Ale alespoň zástupce tohoto CD zahrajeme také.

A konečně jsme loni vydali CD Učitel ŽÁČKOVI/ŽÁČEK učiteli, výhradně na texty básníka Jiřího Žáčka. Jeho texty pro jejich rytmičnost a přesnost v minulosti zhudebňovala spousta lidí, i já mám na CD píseň, která vznikla už před 40 lety, ale protože jsem na jeho texty pro jeden pořad dělal několik písní v nedávné minulosti, nahrál jsem demonahrávku a poslal ji básníkovi k významným narozeninám jako dárek. Skončilo to tak, že mu bylo líto, aby to bylo jen pro jeho uši, a poslal mi sbírku Sonetů, abych udělal další písně a vydal to. V srpnu jsme CD pokřtili s autorem textů Jiřím Žáčkem v pražské Balbínce a také na 36. ročníku festivalu Janouškovo Ústí v Cakli v Ústí nad Orlicí. Tak ať se Vám písně líbí. A choďte po té divné době na koncerty, ať je komu hrát. Slávek Janoušek

20.7. Jen tak tak 

(folk)

Jen tak tak
Autor:

Kdybychom hledali charakteristiku, která by stručně vyjádřila všechny atributy naší kapely, trvalo by to dlouho a možná by z toho vznikla hluboká psychologická studie. Proto se omezíme na konstatování, že jsme parta lidí, kteří se možná dlouhé roky hledali a kteří jsou dnes hodně vděční osudu (Nebo čemu?), že se směli najít. Snaha o radost z dobré muziky, která by se přenesla na posluchače, je zřejmě nejvýstižnějším vyjádřením našich záměrů. V tomto prostředí je nám dobře a snad je to z našich skladeb, které jsou ponejvíce vlastní, také cítit. Neradi vymezujeme hranice mezi hudebními druhy, ale zdá se nám, že nejblíže máme k folku, protože ten do sebe dokáže natáhnout veliké množství různých žánrů. A také proto, že v něm hrají významnou roli kvalitní texty.

Posuďte sami, nakolik se nám podařilo nás vystihnout, a přijďte na náš koncert.

27.7. Přístav 

(trampská, pořádá Společnost katolického domu Blansko)

Přístav
Autor: Přístav

Hudební skupina Přístav z Brna patří ke stálým tvářím folkové scény. Věnuje se akustické muzice podpořené vícehlasým vokálem s výraznou sólovou kytarou Víti Buriánka, najazzlými klávesami Jitky Buriánkové, pregnantní doprovodnou kytarou Aleše Hrbka a tepavým elektrickým kontrabasem Kamila Mazálka.

Diváckou úspěšnost dokazuje kapela hraním na prestižních folkových festivalech a účinkováním v rádiích a televizi. Zkušenosti Přístavu podtrhují vydařená koncertní spojení s hvězdami folkové scény – Pavlem Žalmanem Lohonkou, Romanem Horkým nebo Věrou Martinovou. Přístav je držitelem mnoha ocenění v oblasti folkové a trampské muziky, například Porty, celkem 9x včetně jedné slovenské.

V roce 2001 vyšlo debutové album s názvem Prašná cesta (Good day records), druhé CD s názvem Papírový drak v roce 2008 (Agentura Poutníci). Mezitím vyšly písně Přístavu na nejedné trampské či folkové kompilaci Svoji zatím poslední studiovou desku s názvem PřiHrátky vydala kapela v červnu 2017.

V současné době je v přípravě další deska "V peřejích", která by mohla vyjít v polovině roku 2022.

3.8. KLÍČ - 40 let (výroční koncert) 

(folk)

Klíč
Autor: Klíč

V letošním roce uplynulo už celých 40 let od chvíle, kdy na jaře roku 1982 vznikla legendární folkově-renesanční skupina KLÍČ, která se už téměř od svého založení věnuje především renesančně znějící - velmi osobitě pojaté - autorské písňové tvorbě. V průběhu let se pak tato kapela propracovala mezi uznávanou a zcela nezaměnitelnou českou hudební špičku.

Silné melodie písní spojené s poetickými, výraznými a neotřele nadčasovými texty, to vše umocněno propracovaným nástrojovým i pěveckým aranžmá jednotlivých skladeb (podpořeným vysokou interpretační úrovní všech muzikantů), takový KLÍČ diváci i jeho příznivci už léta znají, mají rádi a obdivují. Hudebními odborníky je pak KLÍČ často označován za zakladatele žánru autorské historizující hudby – a díky tomu se během své existence tento soubor stal i výraznou inspirací pro spoustu dalších muzikantů a kapel.

Na jubilejních koncertech roku 2022 zazní jednak nejúspěšnější písně z dlouhé historie skupiny KLÍČ – ale samozřejmě nebude chybět ani nejnovější tvorba kapely z posledního alba vydaného v roce 2018. 

A pouze pro informaci ještě doplňujeme, že na výročních koncertech si diváci budou moci zakoupit všechna aktuální alba skupiny KLÍČ (včetně nejnovějšího CD „V čase zrání...“, nedávno vydaného vánočního „live“ DVD – a nové reedice dětského alba „Písničky z Breptánie“) – a současně budou v prodeji i obě sólová alba zpěvačky skupiny KLÍČ Pavly Marianové.

Obsazení skupiny KLÍČ (komornější pětičlenná sestava):
Jaroslav MARIAN  –  umělecký vedoucí, zpěv, šestistrunná a dvanáctistrunná kytara, perkuse
Pavla MARIANOVÁ  –  zpěv, krumhorny, zobcové flétny, dechový syntezátor, perkuse
Jitka KRUPIČKOVÁ  –  zpěv, příčná flétna, zobcové flétny, krumhorny, malý buben, perkuse
Jiří KRUPIČKA  –  zpěv, violoncello
Jan JANDA  –  zpěv, dvanáctistrunná a šestistrunná kytara

10.8. Jauvajs 

(irský folkrock)

Jauvajs
Autor: Jauvajs

Kapela vznikla v roce 1995. Našimi vzory byli Nezmaři, Žalman, Spirituál kvintet, Poutníci.... Později jsme se dostali k hudbě Irska a Skotska a při zkoušení jsme zjistili, že díky nástrojovému obsazené - flétny, housle... nám tahle krásná hudba "sedí". Začali jsme shánět další nahrávky a noty a v roce 2003 jsme už jako " irská" kapela získali na Zahradě - tehdy největším festivalu folkové, country a trampské muziky - prestižní cenu, Krtečka.

Pravidelně vystupujeme v klubech i na festivalech po celé republice, z těch známých to byly třeba: Prázdniny v Telči, Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou, Porta, Beltine, Irish Cultural Festival Ostrava, Folková růže v Jindřichově Hradci, Skotské hry na Sychrově, Keltování na Vyšehradě, Country lodenica v Piešťanech, Lughnasad v Nasavrkách, Zahrada v Náměšti na Hané....

Spolupracujeme s tanečním souborem a školou irských tanců Coiscéim. Některé jejich choreografie vznikly přímo na naše nahrávky a jejich taneční vstupy zdobí množství našich letních festivalových vystoupení.

CD: Jabka v zimě, Čas se nehýbá , Do neznámých míst, Bezva kšeft

Sestava:
Jana Linhartová – zpěv, flétny, whistle, bodhrán
Dita Bláhová – housle, zpěv
Roman Opavský – zpěv, kytara, akordeon
Jakub Linhart – kytara, flétny, whistle, zpěv

17.8. Alibaba 

(blues/trampská)

Alibaba
Autor: Alibaba

Skupina Alibaba působí už zhruba dvě desetiletí. Hraje vlastní písničky žánrově mezi folkem, akustickým blues a swingem. Stihla také získat několik ocenění – Portu, krtečka ze Zahrady, diváckou cenu Mohelnického dostavníku. Na pódiu hrají skladby z vydaného alba „Vracím se domů“, ale také nové věci z chystané desky.

24.8. Zkusmeto 

(folk)

Zkusmeto
Autor: Zkusmeto

Jsme mladá kuřimská kapela, která vás zaujme pořádnou porcí folkové hudby. Na pódiu podáváme jak syrové texty, tak i do křupava propečené melodie. I když jsme každý z jiného těsta, nechte nás zkusit Vás přesvědčit, že i vy si přijdete na svou chuť!

Naše úspěchy
· Hlavní cena poroty, cena diváckého hlasování a cena Českého rozhlasu Olomouc na Mohelnickém Folkfestu 2021
· 2. místo na celostátní folkové soutěži Porta 2021
· 2. místo na mezinárodní folkové soutěži Interporta 2021 v rámci kategorie Junior song za píseň Novinky a cena Českého rozhlasu Sever
· 1. místo na celostátní folkové soutěži Folkytonk a ocenění za autorskou tvorbu 2021, 2019
· 1. místo a cena diváckého hlasování na soutěži Slatinická struna a paleta 2020
· 2. místo v republikovém finále Dětské porty 2019
· 1. místo a divácké ocenění na celostátní soutěžní přehlídce Olešnický kvítek 2019, 2018, 2017
· 1. místo na Brněnské umělecké soutěži To je talent 2018
· 2. místo a divácké ocenění v celostátní soutěži Brána 2018

31.8. Trní 

(folk/bluegrass)

Trní
Autor: Trní

Popisek bude brzy doplněn.

31.8. Ňufáci 

(folk/bluegrass)

Ňufáci
Autor: Ňufáci

Popisek bude brzy doplněn.