Muzika pro Karolínku 2019 - Informace o kapelách

 

26.6. Béďa Šedivka

(trampská)

popisek v přípravě...

3.7. Robert Křesťan a Trappeři

(country)

Robert Křesťan a Trappeři

popisek v přípravě...

 

10.7. Nezmaři

(folk)

Nezmaři
Autor: Nezmaři

Skupina NEZMAŘI je charakteristická vícehlasým vokálem s doprovodem akustických nástrojů. Její repertoár tvoří převážně vlastní písně ale i světová folková klasika. Každoročně odehrají přes sto koncertních vystoupení po celé ČR a Slovensku. Mají stálé publikum ve všech větších městech republiky. Za léta aktivního koncertování posbírali všechna ocenění, která se v tomto žánru udělují. Kromě plzeňských Port jsou také držiteli dvou Zlatých klíčů. Tato prestižní cena se uděluje pro nejlepší skupinu roku v kategorii Folk&Country. Na svém kontě mají 16 samostatných CD a DVD Nezmaři 30 let.
Koncert je v rámci koncertního turné ke 40 letům existence skupiny.

17.7. Epy De Mye

(folk)

EpyDeMye
Autor: Epy De Mye

popisek v přípravě...

24.7. Spolektiv

(folk)

Spolektiv
Autor: Spolektiv

Hudební skupina Spolektiv vznikla v dubnu 1988 na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. V 90. letech minulého století jsme na koncertních a festivalových pódiích překvapovali žánrově stěží zařaditelnou, pěvecky a nástrojově barevnou muzikou.
Výhradně se věnujeme zpívané autorské hudbě s prvky folku, rocku, šansonu a jazzu. Zjistili jsme, že se pro náš hudební styl dnes používají zajímavé ekvivalenty – folk-alternative, indie-folk, folk-progressive či prostě acoustic. Pro nás je rozhodující, že zpíváme a doprovázíme se převážně na akustické nástroje s použitím klasických kytar a šestistrunných baskytar, dechových nástrojů, perkusí, etnických nástrojů i moderních industriálních nástrojů a přístrojů.
Naše současné písničky jsou mnohem přímočařejší než ty z doby před dvaceti lety a podle nás mají větší tah na branku. Sami to tak cítíme, především při živém vystoupení, při kterém dnes z pódií divákům předáváme daleko větší energii než kdysi. Spolektiv je pro současnou pětici nás muzikantů doslova živou vodou, o kterou se rádi dělíme s našimi posluchači.

31.7. Voxel

(pop-folk, pořádá Společnost katolického domu Blansko)

Voxel
Autor: Voxel

Jeho pseudonym sice tvoří sloučenina latinského výrazu pro hlas a název hlásky počátečního písmena zpěvákova příjmení, ale hlasový projev není to jediné, čím (se) Voxel baví. Je to hráč! Výčet hudebních nástrojů, které ovládá, by s přehledem vydal na malý orchestr a zahrává si i se svým hlasem, který pomocí nejrůznějších modulačních efektů mění k nepoznání. A taky dost paří. Na počítači, playstationu i xboxu. Což je další důvod, proč si říká právě Voxel.
Od r. 2019 vystupuje jako kapela "VOXEL & Spol.".

7.8. Bonsai č.3

(folk)

Bonsai č.3
Autor: Petr Zikmund

Skupina vznikla na podzim roku 1998, založili ji studenti Jihočeské univerzity. Rozvíjí odkaz folkové Bonsaie, která v letech 1983 a 1984 získala Portu. Její poetické písně psali František Stralczynský a Tomáš Poláček. Snažíme se vzkřísit a oprášit jejich písně. Hrajeme je po svém, nejsme revival kopírující notu po notě. Trojka v názvu značí, že jsme třetí, kteří těmto písničkám vdechují život. Po rozpadu Bonsaie vystupoval totiž František Stralczynský pod stejným názvem s proměnlivou partou muzikantů. V repertoáru mírně převažují písně Bonsai, čím dál víc se ale objevují vlastní autorské pokusy.
Máme za sebou účast na festivalech Prázdniny Telči, Zahrada, Mohelnický dostavník, Folková růže, Folkové prázdniny, Muzika aj. V roce 2018 jsme získali hlavní cenu na největším českém FCT festivalu festivalu Mohelnický dostavník a Cenu Českého rozhlasu ve finále Porty. Koncerty pácháme rádi na budějovickém náměstí, u spřátelených kapel a pak tam, kam nás poškrábaný Seat Alhambra doveze, kam kdo z nás dostopuje, vlakem se dokodrcá, autobusem dojede, po svých se doplazí či na bicyklu dospurtuje. Je nám dobře leckde: na hradním nádvoří, v amfiteátru, v divadle, v čajovně, v kostele, v lázních i na chatě v lůně šumavském. Slávu českého folku občas šíříme rovněž v zahraničí, najmě jako pouliční muzikanti.

14.8. Mariachi Espuelas

(mexická)

Mariachi Espuelas

Skupina se zabývá především interpretací tradiční hudby mexických MARIACHI. Při svých produkcích však nezřídka čerpá i z jiných hudebních žánrů jakými jsou například americké country, bluegrass či moravský folklor. Za svoji desetiletou působnost kapela vystupovala při nejrůznějších příležitostech jak v České republice, tak v zahraničí.

21.8. Bluegrass Benefit

(bluegrass)

Bluegrass Benefit
Autor: Bluegrass benefit band

Kapela Benefit hraje už od roku 2002 tradiční bluegrass v jeho nejčistší podobě. Založili ji bratři Marek a Lukáš Podsedníkovi a Vlado Kosiba (kontrabas). Na počátku Lukáš vystřídal mandolínu pětistrunným banjem. Společně s houslistou Láďou Cejnkem vystupovali na věhlasných bluegrassových festivalech jako Banjo Jamboree, Bluegrass Večer Horná Poruba nebo Risor Bluegrass Festival (Norsko).
V říjnu 2017 kapela oslavila 15 let své existence a je vybízena věrnými fanoušky, aby hrála dál a dál…

28.8. Mošny

(vokalní)

 Mošny

Brněnská vokální skupina MOŠNY vznikla na podzim roku 1992. Její repertoár tvoří zejména vícehlasé původní písně z dílny Ivo Cicvárka, ale i skladby z různých žánrů ve vokální úpravě kapelníka Jiřího Mrázka (spirituály, gospely, skotské a irské balady, písně z muzikálů či kousky z klasické hudby). Řada z nich je v a cappellové úpravě. Pro skupinu v poslední době také píší textaři Jiří moravský Brabec a Petr Sedláček. Kromě účasti v celostátním finále Trampské porty v Ústí nad Labem (1995, 96, 97, 99 a 2000) a ve finále Porty v Plzni (1997 a 98) si ve své sbírce trofejí z písničkových soutěží nejvíce cení zisku dvou „Krtečků“ z našeho největšího folkového festivalu ZAHRADA ve Strážnici (1996) a v Náměšti na Hané (1999). Velkým úspěchem pro skupinu je zajisté získání titulu Objev roku 1999 v anketě časopisu Folk & country.