Muzika pro Karolínku 2017 - Informace o kapelách

28.6. Žalman a spol.
(folk)

Žalman spol.
Autor: Žalman a spol.

Hudební sezona 2017 bude pro mnohé fanoušky Pavla Žalmana Lohonky, který svým hlasem a texty těší publikum již téměř půl století, opět něčím nová a neoposlouchaná. Žalman působí na hudební scéně od roku 1968, nejprve ve skupině Minnesengři, později v roce 1982 založil vlastní kapelu Žalman & Spol, která v různých sestavách koncertuje nepřetržitě až do současnosti. Poslední obměna sestavy proběhla v únoru 2017. Vedle Petra Novotného, stojícího po Žalmanově boku již téměř 25 let a zpěvačky Michaely Hálkové stanul kytarista Petr Havrda přinášející nový vítr a nové aranže písní.

5.7. Greenhorns
(country, pořádá katolický dům)

Greenhorns
Autor: Greenhorns

V roce 1965 se v Praze rozhodli kamarádi z trampské osady Hejkalů založit kapelu ve stylu Country & Western. Těmi kamarády byli Jan Vyčítal, Josef Šimek a Marko Čermák. K nim se přidali Jirka Fallada a Petr Bryndač a v říjnu toho roku měla první oficiální vystoupení skupina Greenhorns. Od té doby skupinou prošlo mnoho muzikantů – vzpomeňme alespoň Michala Tučného, Josefa Šimka, Tomáše Linku nebo Mirka Hoffmanna jejichž songy se staly zlatým fondem české country music.
V současném repertoáru Greenhornů najdou posluchači nejen písně, které zlidověly u táboráků – jako „Blízko Little Big Hornu“ , „Když náš táta hrál“, „Na Vánoce ráno“, „Honzův song“, „Červená řeka“ – ale i mnoho pozdějších jako „Battledress“ nebo „To tenkrát v čtyřicátom pátom“.

12.7. Stráníci
(folk)

Stráníci

Manželská dvojice, hrající 30 let se svými přáteli folkovou a trampskou muziku. Inspiraci hledají v písních skupin Peter, Paul and Mary a Simon & Garfunkel

19.7. Jarda Svoboda
(Traband, folk)

Jarda Svoboda
Autor: Zbyněk Riedl

Sólové vystoupení Jardy Svobody frontmena kapel Otcovy děti ale především kapely Traband

26.7. Kozí čtvrť
(rock)

Kozí čtvrť
Ukázka 1
Ukázka 2
Ukázka 3

Místní kapela kolem Zdenka Nováka (Kola Novák)

2.8. Jananas
(hardcore folk)

Jananas
Autor: David Konečný

Jananas je kapela, kterou si nespletete. Skupina vedena charismatickou zpěvačkou Janou Infeldovou tak dlouho narušovala stereotypy folkového žánru, až tuto škatulku přerostla.
Skupina podle svých slov vznikla v roce 2005 a první veřejné vystoupení měla v roce 2007. To ještě jako duo, protože tvůrčí jádro skupiny od začátku tvoří kromě zpěvačky Jana Infeldové také kytarista Jan Vávra. Brzy k sobě přibrali baskytaristu Jaromíra Fulneka, který se podle legendy kvůli kapele naučil na baskytaru za pouhých čtrnáct dní.
Poprvé na sebe Jananas upozornil na největším českém folkovém festivalu Zahrada, kde v roce 2009 získal ocenění. Poté se skupina spojila s producentem Martinem Ledvinou a vydala svůj eponymní debut. Za tuto desku, která vyšla poťouchle na Silvestra roku 2010 u vydavatelství Indies Scope records, získala skupina hned pár měsíců na to nominaci na cenu Anděl v kategorii folk a country. Následně navštívila snad všechna myslitelná i nemyslitelná podia českých klubů a festivalů. To již s bubeníkem Janem „Chili“ Chalupou, který se stal brzy stálým členem sestavy.

9.8. Sekvoj
(trampská)

Sekvoj
Autor: Sekvoj

Trampská kapela fungující od roku 1981 prošla za léta svého trvání několika změnami v obsazení. Kapela za svého dlouholetého působení účinkovala na různých místech naší republiky i v zahraničí. Sesbírala i ocenění na mnoha soutěžích a festivalech.

16.8. Ivoš Cicvárek & Lada Šimíčková
(folk)

Ivoš Cicvárek & Lada Šimíčková
Autor: Marek Kamínek

Lada Šimíčková (texty, zpěv) a Ivo Cicvárek (hudba, klavír, kytara, akordeon) tvoří od roku 2007 brněnskou písničkářskou dvojici. Jejich písně jsou založeny na Ladiných nevšedních poetických textech a civilním pěveckém projevu. Žánr, v němž se pohybují, v sobě kombinuje prvky šansonu a soudobé písňové akustické hudby s jemnou elektronikou. Základem hudebního doprovodu je klavír a kytara Ivo Cicvárka, příležitostně s nimi jako host vystupuje saxofonista Jan Vašina.

23.8. Půljablkoň
(acoustic folk)

Půljablkoň

Písničky v komorním podání obrovitého lídra Jablkoně Michala Němce a jeho éterické kolegyně Marie Puttnerové
Půljablkoň je nejmladší a nejmenší odnoží legendární skupiny Jablkoň, která neúnavně brázdí hudební vody ( od folku a rocku přes jazz, až po vážnou hudbu) již více než 30 let.

30.8. Mošny
(folk, vokální)

Mošny

Brněnská vokální skupina MOŠNY vznikla na podzim roku 1992. Její repertoár tvoří zejména vícehlasé původní písně z dílny Ivo Cicvárka, ale i skladby z různých žánrů ve vokální úpravě kapelníka Jiřího Mrázka (spirituály, gospely, skotské a irské balady, písně z muzikálů či kousky z klasické hudby). Řada z nich je v a cappellové úpravě. Pro skupinu v poslední době také píší textaři Jiří moravský Brabec a Petr Sedláček. Kromě účasti v celostátním finále Trampské porty v Ústí nad Labem (1995, 96, 97, 99 a 2000) a ve finále Porty v Plzni (1997 a 98) si ve své sbírce trofejí z písničkových soutěží nejvíce cení zisku dvou „Krtečků“ z našeho největšího folkového festivalu ZAHRADA ve Strážnici (1996) a v Náměšti na Hané (1999). Velkým úspěchem pro skupinu je zajisté získání titulu Objev roku 1999 v anketě časopisu Folk & country.