Muzika pro Karolínku 2014 - Informace o kapelách

LÍ.SK.Y(I)  vs. Instalatéři

Impro divadlo

Zápas improvizačního divadla, ve kterém až tak nejde o to, kdo vyhraje. Tentokrát proti sobě nastoupí Líga boSKovické Improvizace (funguje od roku 2009 pod vedením Míši Vymazalové, člen České Improvizační ligy – Improligy) a Instalatéři. Týmy budou hrát na divácká témata pod bedlivým zrakem rozhodčích. Cílem je společně vytvářet kvalitní improvizaci, mít radost ze hry a vytvářet skvělou zábavu pro publikum.

Çava (folk)

Cava

Pražská akustická kapela s hudebním přesahem do world music, folku a jazzu vznikla v devadesátých letech jako volné slovensko-česko-francouzské hudební sdružení. V repertoáru má vlastní skladby, jazzové standardy a upravené motivy lidových písní. Charakteristické jsou neotřelé harmonie i aranže (Jano Žabka), živelný doprovod perkusí (Jan Korbut), brilantní flétnová sóla (Boris Kubíček), ženský hlas o mnoha tvářích (Romana Žabková) a invenční texty (Beata Struhárová). Kapela pravidelně spolupracuje se zpěvačkami v českém znakovém jazyce Andreou Kalců a Veronikou Chladovou.

D.N.A. (folk)

D.N.A.

Brněnská skupina funguje od roku 2005. Vychází z folkových a trampských základů, ovlivněná je i vážnou hudbou a místy tíhne k folkrocku. Charakteristické jsou propracované, instrumentálně náročné aranže a vokály. Členové: Barbora Lidmilová (baskytara, zpěv), Vít Dvořáček (kytara, zpěv, autor písní), Patricie Theimerová (housle, zpěv), Tereza Šperková (příčná flétna, zobcová flétna, perkuse, zpěv), Lenka Ručková (konga, cajon, kytara, zpěv). Získali ocenění z festivalů Brána, Porta (Interpretační a Divácká, Miss). aj.

Ozvěna (trampská)

Ozvena

Brněnská trampská skupina vznikla v roce 1978, pravidelně vystupovala v pořadu P.T.O (Písničky táborových ohňů) v divadle Komorní scéna Brno. Získali ocenění na Portě, Jizerské notě, Mohelnickém dostavníku a jiných festivalech, natáčeli v rozhlase a televizi. Dnes kapelu tvoří: Pavla „Fazola“ Střechová (zpěv, kytara, zobcové flétny), Milena „Čita“ Čechová (zpěv, kytara, zobcové flétny), Petr „Pitt“ Vyhlas (zpěv, 12 strunná kytara), Michal „Žralok“ Čech (zpěv, baskytara, kytara), Pavel „Forzajt“ Pavlík (zpěv, kytara, bendžolína).

Pavlína Jíšová a přátelé (folk)

Pavlína Jíšová

Českobudějovická písničkářka Pavlína Jíšová vydala osm alb, na více než šedesáti můžete slyšet její nezaměnitelný hlas. Působí také jako scénáristka a moderátorka, autorsky spolupracovala s Věrou Martinovou, Marií Rottrovou a Pavlem Bobkem. Své písně, texty a hudbu (folk a příbuzné žánry) představuje s variabilní hudební formací Pavlína Jíšová a přátelé – na Muzice kromě Pavlíny (akustická kytara, zpěv) vystoupí její dcera Adéla Jonášová (akustická kytara, mandolína, piáno, irské flétny, zpěv) a Petra „Šany“ Šanclová (elektrická kytara, akustická kytara, mandolina, zpěv).

František Nedvěd & Tiebreak (folk)

František Nedvěd & Tiebreak

Jedna z nejvýznamnějších osobností české country, folku a trampské písně, na scéně působí od roku 1974. Se starším bratrem Janem vystupoval ve skupinách Brontosauři (původně Toronto) a Spirituál kvintet, později se oba vydali na sólovou dráhu. Od roku 2013 hraje s kapelou Tiebreak, kterou tvoří syn Vojta Nedvěd (kytara, zpěv) Milan Plechatý (baskytara, klávesy, zpěv), Jarda Petrásek (bicí), Petr Kocman (kytary, mandolína, harmonika, zpěv). Kromě řady společných vydal 6 sólových alb, ocenění získal na Portě, Zlatém slavíku aj.

Poutníci (bluegrass)

Poutníci

Poutníci v roce 2014 hrají už čtyřicátou čtvrtou sezonu a jsou známí svým osobitým přístupem k písním ve stylu bluegrassu a country a také svými vlastními skladbami, které přesáhly rámec těchto stylů a některé z nich u nás, dá se říct, již zlidověly.
Skupinou prošlo za její dlouhou historii spoustu předních českých hráčů na bluegrassové nástroje. Za všechny jmenujme Roberta Křesťana, zpěváka a skladatele, Luboše Malinu, Petra Brandejse, jedni z nejlepších českých banjistů.

Syndicate (jazz, ambient-downtempo)

Syndicate

Syndicate je poutí přes jeden hudebního světadíl. Sdružuje tři vize, tři hudební krajiny. Přes tu první se putuje pozvolna se měnící nížinou, v níž se v dálce rýsuje zdánlivě nedosažitelný horizont ukrývající netušené emoční rozuzlení každé skladby. V té druhé se cesta klikatí členitým horským terénem nevyzpytatelnými směry a za každým útesem skal se rozprostře překvapivý výhled do údolí. Třetí krajina se rozprostírá na tichých, rozlehlých pláních, jejichž se obzor rozpíjí v tetelícím se vzduchu a mlžném oparu, z nichž se tu a tam vynoří zdi hlučného a pulzujícího velkoměsta.

Pavel Tabásek (folk-rock)

Pavel Tabásek

Folkrockový muzikant z valašské Jasenné vystupuje buď sám nebo se skupinou Tabáskova partyja ve složení, Pavel "Tabásek" Kovář (kytara, zpěv), Marek Bogar (basa), Honza Ondrušek (klávesy),  Libor Jandík (bicí). S kapelou vydal 1 demo a 1 CD, hráli na festivalu Zahrada. Nyní hledá případného partnera pro vystupování ve dvojici.

Pružiny (folk-country)

Pružiny

Dětská folková skupina ze ZUŠ Boskovice, pod vedením Martina Krajíčka. Na festivalu Brána 2013 v Brně získali mimořádné ocenění poroty za instrumentální výkon v kategorii do 15 let. Na festivalu vystoupi jako předkapela skupině Trní

Trní (folk-world music)

Trní

Boskovická skupina vznikla v roce 1993. Hraje především country, folk a soudobou akustickou hudbu na country bálech, koncertech, festivalech, soukromých akcích, organizují společný koncert a jamování několika skupin.
Repertoár: převzaté skladby tak i vlastní autorské skladby členů, kterými nyní jsou Pavel Těžký (kytara, zpě), Daniela Krahulcová (zpěv), Jan Kopecký (mandolína, saxofon, zpěv), Pavel Šatný (dobro, lap steel), Svaťa Kotas (banjo) a Ivan Čáni (kontrabas).
Účastnili se úspěšně řady festivalů – Porty, Trampské Porty, Mohelnického dostavníku, Olešnické kytky a jiných, vydali 2 MC a 1 CD.
Kapelník Pavel Těžký v roce 1994 založil Alternativní hudební školičku, z které vzešlo již několik zajímavých hudebních uskupení a sólistů.