O festivalu

Muzika pro Karolínku

Málokterý hudební festival se může chlubit tak dlouhou tradicí, jako cyklus prázdninových koncertů Muzika pro Karolínku v Blansku. Už 24 let rozšiřuje nabídku kulturních akcí pro blanenské občany i letní návštěvníky města. Každý rok proběhne během léta deset koncertů, což je za dobu konání neuvěřitelných 240 pořadů! 

První ročník se konal v roce 1996 a původně šlo pouze o přehlídku folkových kapel s názvem „Blanenské folkové léto“. K folku postupem přibyly i další žánry (jazz, blues, country, bluegrass, vokální skupiny aj.) a došlo ke změně názvu na „Blanenské (nejen) folkové léto aneb Muzika pro strašidýlko Karolínku“, který jsme nakonec zkrátili jen na „Muzika pro Karolínku“. A kdo je Karolínka? Strašidélko blanenského zámku, kde se festival odehrává. Je hodné a milé a tak mu hrajeme. A není to nikdo jiný než Karolina Meineke, snad nejznámější obyvatelka blanenského zámku, žena která málem byla anglickou královnou.

Koncerty se konají na nádvoří blanenského zámku, které nabízí nevšední akustiku. V roce 2012 bylo nádvoří nově zrekonstruované, takže nyní se můžeme těšit na krásnou atmosféru všech festivalových večerů.

 Kromě atraktivního prostředí je na festivalu zajímavé i to, že jej po celou dobu konání připravují členové neziskového spolku Ulita Blansko, z.s. . Na organizaci se podílejí mladí lidé z klubu ve svém volném čase a bez nároku na honorář.

Dramaturgie festivalu se nezastaví jen na folkovém žánru, ale návštěvníkům koncertů se představila nejedna kapela hrající trampskou, countryovou, bluegrassovou či irskou hudbu. Ze známých kapel těchto žánrů Blansko navštívili například Druhá Tráva, Jaroslav Samson Lenk, Hop Trop, Mošny, Traband, Miki Ryvola, Kapitán Kid a Karel Plíhal. Každý rok zveme také zajímavé kapely, které se objevují na české hudební scéně. V posledních letech to bylo folkové seskupení Epy De Mye, My3.Avi, Šántré, Žamboši, vokální Bezefšeho, klezmerová kapela Létající Rabín a jiné.

Podporujeme také rozvíjející se blanenskou hudební scénu a místní začínající kapely stejně jako stálice na folkové scéně. Proto jste na našem podiu mohli slyšet blanenskou folkovou kapelu Šnek a spol., country kapelu Corral, bluesovou formaci René z Moštárny, folkové kapely Fišmol, Na větvi, Horkou jehlou nebo Restaurant na konci vesmíru.

Na festivalu spolupracujeme se Společnost katolického domu v Blansku, z. s. s organizací jednoho z koncertů a Muzeum Blanenska, p. o. se zapůjčením prostor zámeckého nádvoří a audiovizuálního sálu. Za toto zázemí jim velmi děkujeme.

Kapely a muzikanti, kteří u nás už vystoupili od roku 2004:

Štěpán Rak, Kamelot, Gwalarn, U Lumíra, Fantomatique, Žamboši, Ivo Cicvárek, Vojta Kiďák Tomáško, Drive, Mošny, Fišmol, Čanku Ša Oyate, Robert Křesťan a Druhá tráva, Bokomara, B-Nicol, Devla Drom, Šnek a spol., Falešná karta, Trní, Jablkoň, Ozvěna, Channel 2, Mamlambo, Bhaktar, Panoptikum, Horkou jehlou, Dreams Will Die, Valraukar, Bezefšeho, Ostrá tráva, COP, René z moštárny, Beznadějný případ, Zdravá výživa, Míra Kubín, Tempo di vlak, Létající rabín, Jarret, Corral, Epy De Mye, MARW, Jazzsetet Tonyho Lauera, Propaganja, Lístek, Petr Bende, Pavel Helán, Jaroslav Samson Lenk, T.E. Band, Šántré, Marien, Sakrapes, B 612, Restaurant na konci vesmíru, Slávek Janoušek, Luboš Vondrák, Jananas, my3.avi, Martin Rous, The Jeffs, Zatím nevíme, JoPasaran, K.R.Banda, Kapitán Kid, Svítání, Miky Ryvola, Tonda Hlaváč, Traband, Monty, K.K. Band, Colt, Gajdošská muzika, Přístav, Jana Šteflíčková, Happy to meet, Martin Krajíček, Klára Šmahelová, Bujabéza, Madalen, Fleret, Matez Durmaj, JAPKA, Neřež,….

Divadla:

ZUŠ Blansko – Haló tělo, tady duše
Divadlo ZuBr – Šíleně smutná princezna
NABOSO
LÍ.SK.Y – improdivadlo
Divadlo KROK – Stydlivá ku*va