Muzika pro Karolínku 2012 - Informace o kapelách

Stydlivá kurva

Divadelní skupina Krok z Velkých Opatovic představí na Muzice pro Karolínku představení Stydlivá kurva. Celým názvem Experimentální poloimprovizační divadlo nevhodné pro děti do 15, možná 16 let aneb Stydlivá kurva je směsicí čiré improvizace s autorským scénářem noir detektivky o, jak jinak, jedné velmi stydlivé kurvě.

Martin Krajíček & Klára Šmahelová

Nový hudební projekt, který hraje především autorskou hudbu Kláry Šmahelové a Martina Krajíčka. Kromě autorských písní a skladeb uslyšíte skladby s prvky latinsko-americké hudby, jazzových improvizací i šansonové písně.

Jablkoň

Jablkoň je česká alternativní skupina, která byla založena již v roce 1977.
Už od počátku kapela nepatřila do žádné "škatulky", a tak si užila vystoupení na všemožných festivalech, ve všelijakých klubech.
V současnosti ji tvoří Michal Němec (zpěv, kytara), Martin Carvan (kytara), Johnny Jůdl (baskytara, fagot), Petr Chlouba (bicí, perkuse) a Anna Duchaňová (zpěv, saxofon)

Bujabéza

Kapela vznikala postupně od září 2008. Vyvinula se z instrumentálního dua tvořeného Honzou Sítařem (klavír) a Víťou Zaoralem (akordeon) založeného někdy v březnu 2007 pod jménem Julie od vedle, ke kterému po asi roce přibyl bubeník Matěj Slezák. V této sestavě jsme uspořádali koncert v červnu 2008 a pak následovala pauza, která trvala až do září. Přes léto jsme přemýšleli o změně repertoáru a po měsíčním hraní Honzy a Víti v Irsku na ulici (hráli jsme převážně české a moravské lidové písně) nás napadlo založit větší seskupení i se zpěvem a hrát lidovky. Rozvěsili jsme inzeráty, ptali se známých a kamarádů, a po nějakém čase sehnali zpěvačku, basistu a konečně kytaristu. V této sestavě jsme existovali cca od ledna 2009, jedinou změnou byl odchod Matěje Slezáka a příchod Honzy "Metala" Šebely v květnu 2009.
Co se týče našich skladeb, čerpáme především ze sborníku Františka Sušila. Písním ponecháme text, který ve většině případů zkrátíme, v hudbě se snažíme vycházet buď z původního nápěvu nebo volíme melodii úplně jinou, která podpoří atmosféru písničky.
Na Zahradě 2011 se umístili na prvním místě v soutěži o Krtečky.

Madalen

Skupina hrající akustickou muziku na pomezí folku a country je známá především svým specifickým ženským vokálem. Hraje převážně vlastní tvorbu, ale nebrání se textování převzatých skladeb z repertoáru Alison Krauss, Nickel Creek, Claire Lynch aj. Autorsky se na repertoáru nejvíce podílí Jana Gieselová - zpěvačka kapely, která si v současné době vybírá studijní volno.
Kapela vznikla v roce 1992 kolem kapelníka Honzy Štaigla a první úspěchy se dostavily hned v letech následujících. K největším patří dvojnásobné vítězství v národním finále nejznámější české F&C soutěže "Porta" (1995,1996) a další odborná i divácká ocenění na známých českých festivalech a soutěžích (Mohelnický Dostavník, Zahrada, Jamboree, Jesenický Nuget, Tovačovský Portál,,...). Jejich písničky se objevují i na CD z těchto festivalů ( Porta '96 Live,Prázdniny v Telči '99).
V roce 1998 (v nástrojovém obsazení kytara, kontrabas, banjo) vydává Madalen své první profilové album, které mapuje nejúspěšnější písničky prvních let. Úspěšným obdobím byla též spolupráce se členy kapely A.M Úlet. Kapela po deseti letech vydala své druhé CD "Na barvách", které vyšlo v roce 2008 a v této „velké“ sestavě spolu dodnes příležitostně koncertuje.
Madalen můžete slýchat po klubech a na festivalech i festiválcích nejen po České republice, věnují se však i pořádání vlastních koncertů. Více než desetiletou tradici má pravidelný charitativní koncert s názvem "Vzpomínka", věnovaný dvěma tragicky zesnulým spoluhráčům z kapely ( říjen - Katolický dům Zábřeh)..Se svým vánočním programem "s chutí a vůní vánočního čaje" pak vyjíždějí do blízkého i vzdálenějšího okolí.

Fleret

Fleret má nezaměnitelný zvuk. Jeho typickým znakem jsou regionální a lidové kořeny. Projevují se jak v obsazení kapely (housle, fujara, klarinet, flétny, mandolína) tak v jazyce textů (textař Libor Mysliveček rád, pěkně a vtipně využívá dialektu), v typických hudebních i pěveckých frázích a v melodice. Fleret těchto prvků využívá naprosto samozřejmě a přesvědčivě. Patří k nim. Lidovými kořeny se ale skupina neomezuje. Mísí je dohromady s rockem, s muzikou, kterou odmala slýchali vedle lidovky naživo na tancovačkách. Tento vliv je opět viditelný jak v nástrojovém obsazení (bicí, elektrické kytary) tak v charakteristickém způsobu zpěvu a struktuře skladeb. Muzikantská živočišnost a bezmála dětinská radost z muzicírování vytváří z folkrockové skupiny Fleret originální samorost na naší folkové i rockové scéně.

Matez-Durmaj

Folk-rocková hudební skupina z Adamova.Postupně jsme se rozrůstali,ze tří členů na 5 a pak zase na 4. Vznikli jsme roku 2008 , první název byl Matez později změněno na Matez Durmaj.

Japka

Naše kapela vznikla na přelomu roku 1999/2000 v Brně na ZŠ pavlovská den před 1. Koncertem a po tříhodinové zkoušce, kde si členové v podstatě rozebrali jednotlivé nástroje a nacvičili písničky ze školního divadla, jsme odehráli 20min. vystoupení jako host kapely Budoár staré dámy. Od toho dne kapela vystupuje nepřetržitě až na jednoletou pauzu, kdy neexistovala.
Od té doby prošla naše, původně sedmičlenná, sestava (banjo, klarinet, příčná flétna, 2kytary, basa bicí) zásadními změnami. Dnes hrajeme jako čistě chlapecké kvarteto ve složení 2kytary, basa, bicí s tím, že všichni dosavadní členové jsou původní. Proměnou prošla i samotná tvorba. Z jásavých divadelních písniček, vznikl postupně stejně optimistický styl, avšak nejen s hlubšími (skrytě filozofickými) texty, ale i s mnohem kvalitnější hudební stránkou. Nyní se tedy v hudbě JAPLEK mísí prvky rock-popu-ska-reagge-ethno-klasického bigbítu i folku.

Neřež

Skupina Neřež je volným pokračováním skupiny Nerez, která zanikla v roce 1994.
Skupina již více než deset let doprovází jednu z nejpopulárnějších českých zpěvaček Marii Rottrovou a Zdeněk Vřešťál je autorem několika nových písní Marie Rottrové.
Zdeněk Vřešťál a skupina Neřež složili hudbu k velice úspěšné filmové adaptaci knihy Michala Viewegha Román pro muže.

Sekvoj

Skupina Sekvoj byla založena v r. 1981 kytaristy, zpěváky a autory repertoáru Oldou Dolejšem a Pavlem Hurtem. Během svého působení kapela samozřejmě prošla změnami v obsazení. Její dnešní sestavu tvoří již zmínění zakladatelé a Emil Pinďa Makal, který do Sekvoje přibyl v lednu 2010 jako v pořadí třetí kontrabasista.
Muzika Sekvoje byla ve svém trampském základu během let poznamenána vlivy folku, country i grassových a jiných proudů, aby se, jimi poučena, v současné době mohla vrátit ve svých aranžích k hutnému, dynamickému sdělení trampských písniček.
Z úspěchů připomeňme Písně dlouhejch cest v ročnících 1981/1982 a 1982/1983, Porty z let 1991 a 1992, řadu vítězství na Jizerské notě a mnoho účastí na Zahradě, již od jejích začátků ve Strážnici, nejdříve v soutěži a posléze jako hosté. V současné době Sekvoj nesoutěží. Naopak, v r. 2003 spoluzaložila a dodnes je patronkou hudební soutěže Notování.