Autor: JAMAIR
Tři výrazní interpreti, kteří jsou ovlivněni různými hudebními žánry a kulturami propojují nejen hudební směry, ale i své energie na koncertech seskupení JAMAIR Představují tak svůj pohled na world music: romské, španělské, sefardské písně, spirituály a další. Vzniká tak hudba plná nejen virtuosní interpretace, ale především hudba naplněná emocemi, opravdovostí a nenapodobitelnou atmosférou.
JAkub Racek, elektrická kytara, zpěv - Kytarista a zpěvák, který prošel skupinami mnoha žánrů. Bluegrassovou asociací ČR byl několikrát oceněn kytaristou roku.
MArio Biháry, akordeon, piano, klávesy, zpěv - Mário Bihári ztělesňuje spojení romského hudebního cítění s klasickou, folkovou i moderní elektronickou hudbou, popem a jazzem
IRena Budweiserová, perkuse, zpěv – zpěvačka charakteristická osobitým a zároveň energickým projevem při interpretaci spirituálů, gospelů, bluesových skladeb, folkových balad a i jejích vlastních písniček
Autor: Marien
Hudební skupina Marien z Pardubic patří k nejvýraznějším tvářím nastupující generace v žánru folkové, country a trampské hudby. Věnují se akustické kytarové muzice a vícehlasému zpívaní, hrají melodické písně převážně z dílny Víti Troníčka. Přes progresivnější vítr v plachtách skupina staví na spíše na tradičních hodnotách FCT hudby a tím zůstává přitažlivá pro široké věkové spektrum posluchačů. Kromě mohutných vokálů a silných písní je pro Marien typická i jedinečná koncertní energie a doslova rodinný humor.
Marien jsou trojnásobní držitelé Porty a řady dalších ocenění, stáli u zrodu hnutí Folk žije!, vystupují na předních festivalech i vlastních koncertech po celé republice a pro svůj tradiční sound jsou také vyhledávanou doprovodnou kapelou. Spolupracují například s Pavlem Žalmanem Lohonkou a Spirituál kvintetem, doprovázeli Wabi Daňka, Honzu Nedvěda, Roberta Křesťana, Romana Horkého a další legendy české folkové scény. Na neprofesionální folkovou kapelu Marien disponují mimořádně velikou a stále rostoucí posluchačskou komunitou, která je schopná kapelu následovat i na nevšední outdoorové koncerty cyklu Cestou za Tebou, konané na zajímavých místech naší země jako vzpomínkové akce na tragicky zesnulého člena foukačkáře Zbyňka Zubířka Rosendorfa. Marien spolupořádají také festival Folkové Chvojení či Východočeské oblastní kolo Porty.
V roce 2009 vyšlo debutové album s názvem Krajina v Tobě (Good day records), druhé CD s názvem V půli cesty vyšlo v roce 2012 (FOLK ŽIJE!), v roce 2014 skupina vydala třetí album Ze Skla (FOLK ŽIJE!). V roce 2017 jako překvapení pro fandy vyšlo tak trochu neoficiání live album Marien - Ideon živě, záznam vydařeného výročního koncertu v pardubické výstavní hale Ideon z listopadu roku 2016.
Autor: František Nedvěd ml.
V novém pořadu KDYŽ NEDVĚDI HRÁLI SPOLU "Z Toronta až na Strahov" zazní nejkrásnější Nedvědovky. Začne se v roce 1972 a skončí v roce 1996 na Strahově. Publikum uslyší písničky známé, ale i méně známé a samozřejmě i největší „hitovky“, které jsou vybírány podle roku, jak šel čas.
„Nedvědovky“ žijí zas, když syn zdědí talent, tvář i hlas, jako kdyby zastavil se čas.
Autor: Nezmaři
Folková skupina NEZMAŘI byla založena počátkem roku 1978 čtyřmi “otci zakladateli” Pavlem Zajícem, Zdeňkem Hejkrlíkem, Zdeňkem Svobodou a Lubošem Hrdličkou, původně jako scénická kapela Divadla dramatických textů s půvabnou zkratkou DDT, působícím pod ochrannými křídly Jihočeského divadla.
NEZMAŘI se však brzy osamostatnili a začali se zúčastňovat různých přehlídek, vesměs úspěšně.
První dva roky života kapely byly obdobím personálních změn z důvodů studijních, rodinných i jiných, naštěstí nikoliv osobních. Obsazení se usadilo na pánské trojici ZAJÍC, DRENGUBÁK a HLAVÁČ, kterou zpočátku doplňoval JARDA MATĚJŮ a řada poměrně rychle se střídajících zpěvaček, z nichž poslední – ŠÁRKA BENETKOVÁ – přišla do kapely v roce 1990. Na několik let rozšířila skupinu ještě PAVLÍNA JÍŠOVÁ, ale od roku 2002 působí NEZMAŘI v nezměněném složení PAVEL ZAJÍC, PAVEL DRENGUBÁK, TONDA HLAVÁČ a ŠÁRKA BENETKOVÁ.
Koncert je v rámci koncertního turné ke 45 letům existence skupiny.
Autor: Rí Ra
Pražská skupina Rí Ra hrající převážně irskou akustickou hudbu vznikla počátkem roku 2008. Název pochází z irského rírá, tedy dobrá zábava. Kapela má ve svém repertoáru písně a balady v angličtině, francouzštině, irštině a skotské gaelštině, a instrumentální jigy a reely hrané na whistle, klasickou i irskou flétnu, housle, kytaru, baskytaru a cajon. Pro větší pódia využívá také bicí. Hráči pojímají irskou hudbu po svém, nedrží se striktně harmonie a melodiky tzv. keltské hudby, ale zvuk obohacují jazzovými přiznávkami, slapem na baskytaru, improvizacemi na irské téma a objevuje se i jazzové sólo na kytaru.
Kapela vystupovala v Irsku, Belgii, na Slovensku a na mnoha festivalech a v klubech po celé ČR.
Autor: Leos & The Acoustic Engineers
Trojice hudebníků Loes & The Acoustic Engineers přináší na pódium originální repertoár i působivou sbírku akustických nástrojů. Tato česko-nizozemská kapela je vítězem Porty 2021 a Interporty 2022, frontmanka Loes navíc na podzim 2022 získala druhé místo na Sofia Singer Songwriter Festu v Bulharsku. Nejnovějším přírůstkem mezi kapelní trofeje je Zlatá dvanáctka, se kterou se kapela může pochlubit díky dlouhotrvajícímu působení singlu “Princezna” v hitparádě Česká dvanáctka Českého rozhlasu.
Silnou stránkou kapely je žánrová pestrost - svou tvorbu označují jako "komorní folkový pop" nebo také “Europicana” (americana s evropským nádechem). Texty o neobvyklých tématech v různých jazycích (ale většinou v angličtině) se mísí s bluegrassovou virtuozitou a chytlavými melodiemi.
Frontmanka Loes je především vypravěčka, která se snaží vyhýbat velkým gestům a místo toho přináší přirozený zvuk, charisma a nezapomenutelný úsměv - pokud má zrovna svůj den. Díky tomu lidé přirovnávají její styl k Joni Mitchell nebo Tracy Chapman - v Čechách prý takovému projevu doposud chybělo zastoupení.
Kapela hraje nejen písně z Loesina sólového alba, ale taky skladby psané houslistou Honzou Bartoškem nebo multiinstrumentalistou Michalem Rudolfem Cádrou i společnou novou tvorbu. Tihle “akustičtí inženýři” umí vytvořit tolik zajímavých zvuků, že člověk občas zapomíná, že na pódiu stojí jen oni tři.
S kapelou vystupuje jako výjimečný host banjista David Benda (známý z kapely Milkeaters), který v roce 2020 vyhrál mezinárodní soutěž World Virtual Bluegrass Banjo Contest.
Autor: Mošny
Brněnská vokální skupina MOŠNY vznikla na podzim roku 1992. Její repertoár tvoří zejména vícehlasé původní písně z dílny Ivo Cicvárka, ale i skladby z různých žánrů ve vokální úpravě kapelníka Jiřího Mrázka (spirituály, gospely, skotské a irské balady, písně z muzikálů či kousky z klasické hudby). Řada z nich je v a cappellové úpravě. Pro skupinu v poslední době také píší textaři Jiří moravský Brabec a Petr Sedláček. Kromě účasti v celostátním finále Trampské porty v Ústí nad Labem (1995, 96, 97, 99 a 2000) a ve finále Porty v Plzni (1997 a 98) si ve své sbírce trofejí z písničkových soutěží nejvíce cení zisku dvou „Krtečků“ z našeho největšího folkového festivalu ZAHRADA ve Strážnici (1996) a v Náměšti na Hané (1999). Velkým úspěchem pro skupinu je zajisté získání titulu Objev roku 1999 v anketě časopisu Folk & country.